Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çin geliyor

Sergen

Öne çıkan mesajlar

Arkadaslar insallah cin 21.yuzyılın sovyetler birligi olacak basta ABD olmak uzere tum pislikleri atacak.Adamlar uzayada adam gonderdi.Sovyetlerinde ABD ile mucadelesi uzaya adam cıkarma ile baslamıstı.Bazı uzmanlar Cinin yeni bela olacagını ve yeniden savasın cıkacagını soyluyor.Cinin basına piskopat bir adamın gecmesini bekliyorum.
Yasasın Cin!

[Bu mesaj Sergen tarafından 06 November 2003 14:09 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Çin shu an italat ihracat konusunda zaten Trye zaten girmiş bulunmakta... Şirketçe Tüm işlerimiz Tr - Çin arası gidiyor ve kurulan yeni derneklerle gelecek ay-yıllar içerisinde Tr nin önemli büyük projeleri (ör: TCDD projeleri) Çin li Devlet şirketlerine verilecek.... Haberiniz olsun![hline]In sorrow nights i am the source of your hopeless fears...I am the Dark Unicorn...
Sosyal ağlarda paylaş

çinin dünyanın başıan bela olacağını bende düşünüyorum . adamlar afedersiniz it sürüsi gibi. birde teknolojide gelişseler tamamen. silah sanayinde falan gelişseler. varya yardırırlar dünyanın tek hakimi olurlarki yani onu düşünmek bile istemeyiz.[hline]
...Me
DiMarziolu Strat Squier satılıktır.
Numb, 02 November 2003 16:19 tarihinde demiş ki:
evet boyama kitabın varsa onu alıyım lütfen. tüm dünyayı maviye boyamak istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DiaBLeSSe, 07 November 2003 12:53 tarihinde demiş ki:
Çin shu an italat ihracat konusunda zaten Trye zaten girmiş bulunmakta... Şirketçe Tüm işlerimiz Tr - Çin arası gidiyor ve kurulan yeni derneklerle gelecek ay-yıllar içerisinde Tr nin önemli büyük projeleri (ör: TCDD projeleri) Çin li Devlet şirketlerine verilecek.... Haberiniz olsun!

Ekonomik gelişmeler olması iyi Çin ile aramızda. Ciddi bir pazar, ve turizm konusunda da epeyce ciddi projeler olduğunu biliyorum. Turizm konusu çok rahat değil gerçi, bizim çok işimize yarayabilecek gibi görünmüyor şimdilik; hem Çin'de dış turizmin devlet kontrolünde olması yavaşlatıyor olayı, hemde aramızdaki mesafenin uzun olması charter uçak maliyetlerinin artmasına neden oluyor.

Yine de ileride turizmde de önemli bir payı olacak gibi görünüyor, şimdiden başladı ufak tefek bildiğim kadarıyla.

Üstelik sadece işgücünün ucuz olmasıyla değerlendirmemek lazım bence, evet işgücü ucuz ama pazar çok büyük. Özellikle tekstil ve gıda konusunda ihracat yapılması mümkün olabilir belki.

Diablesse, alanı ne sizin şirketin?[hline]Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım ben...
Sosyal ağlarda paylaş

nefr ekonomik açıdan iyi olabilir tamam teknolojiler onlarda olabilir, fakat şöyle bir durum varki Turk-Çin şirketi arasında jointventure gibi bir şekilde projeler verilse bence daha iyi olur.
Ama mesele shu ki direk projeleri Turk aracı şirketi kulanmaksızın Çinlilere teslim ediyorlar neden sadece onlar yararlansınlarki?

Turizm konusunda diecek bir şeyim yok haklısın.

Valla Petrol, ve Yağ ama onun dışındada bir cok projeye danışmanlık yapmaktayız. Özelliklede Çinlilere işte.[hline]In sorrow nights i am the source of your hopeless fears...I am the Dark Unicorn...

[Bu mesaj DiaBLeSSe tarafından 07 November 2003 17:03 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj DiaBLeSSe tarafından 07 November 2003 17:04 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Çin ucuz iş gücü ve yüksek sayıda kalifiye elemanı ve çok düşük genel giderler ile (elektrik, vergi türevi) türk sanayisi karşısında çok ciddi bir rakip. Kısaca çine bizim bir şeyler satıp ordan kar etmemiz çok zor. Evet üç beş kalemde başarılı olabiliriz ama aldığımız mallar çok ama çok daha fazla olacağından aradaki fark hep bizim aleyhimize açılacak gibi geliyor bana. Özellikle tekstilde şu an bizim pazarımızı çok ciddi bir şekilde tehdit ediyorlar yani tekstilciler bildiğim kadarıyla çinden hiç memnun değiller.
*! Nefr'e göz kırpar* :-P
Çin bizim nerede işimize yarar, özellikle uygur konusu gibi siyasi problemleri çözüp kimi politikacılardaki Çin fobisini atabilirsek ileride AB'ye girmek yerine bahsi geçen Asya bloğunda birlikte yer alabiliriz. Asya Bloğu olarak Çin-Rusya-Türkiye-Hindistan-İran'ın adı çok sık geçmekte ve bu yönde düşünce grupları çalışmalar üretmekte. Belki hatırlarsınız üst düzey askeri yetkililerden birisi tek çaremiz batı değil şeklinde bir açıklama yaptığında (galiba 1 yıl önceydi) ortalık baya bir çalkalanmıştı. Benim kişsel kanaatimde gelecek 20 yıllık süreçte bu birlikteliğe çok daha sıcak bakılıp ilk adımlarının atılacağı yönünde. Kısaca ABD karşısında ileride sadece AB'yi değil, Çin'in başını çektiği bir Asya bloğunu da görebiliriz.[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[ no pain, no gain ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fedaykin, 07 November 2003 17:09 tarihinde demiş ki:
...Özellikle tekstilde şu an bizim pazarımızı çok ciddi bir şekilde tehdit ediyorlar yani tekstilciler bildiğim kadarıyla çinden hiç memnun değiller.

Hadi yaf, bende tekstili avantajlı olacağımız alanlardan biri olarak düşünmüştüm açıkçası, kötüymüş.

Turizm konusunda çok ciddi bir getirisi olacağına inanmıyorum aslında; yani bireysel olarak olacak evet, çünkü Çin'e girmek çok kolay olmayacağından birkaç acentanın yararlanacağı bir haksız rekabet ortamı oluşacak herhalde. Fakat yoğun bir turist potansiyeli olması kısa vadede pek mümkün değil, hele hem karlı hem yoğun olması uzun vadede de bana pek gerçekçi gelmiyor.

said:
..ileride AB'ye girmek yerine bahsi geçen Asya bloğunda birlikte yer alabiliriz. Asya Bloğu olarak Çin-Rusya-Türkiye-Hindistan-İran'ın adı çok sık geçmekte ve bu yönde düşünce grupları çalışmalar üretmekte.

Bu kısım açıkçası bana da cazip gelen, AB dışında seçenekler söz konusu olduğunda daha cazip geliyor bana belki de gerçekte olduğundan ;][hline]Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım ben...
Sosyal ağlarda paylaş

Çine şu an karlı sektörlerden biri mermer veya granit (hangisi hatırlamıyorum) satışı. Bizim sektörde de ciddi rakiplerimizden biri Çini firmalar yurtdışı ihalelerde. Allahtan yukarda da dediğim gibi henüz yeterlilikte sorunları var Çinlilerin yoksa ihalelere verdikleri fiyatlar düşündürücü. Ve Devletleri deli gibi destekliyor yurtdışı ihalelerde kendi firmalarını. Biz kendi çapımızda kıvranırken Çin bakanları fink atıyor bütün ihale makamlarında yurtdışında. Bizimkiler anca saçma konuları gündem yapıp iş yapıyor görünüyorlar o sırada.[hline]Kalplerdeki Kaymak Profocio Web Hosting
Sosyal ağlarda paylaş

Çinliler shu an Felik felik Tr de Yeşil Mermer arıyorlar, Dünyada nadir bulunan ve metre karesi en az 2000 dolardan satılan bir üründür bu.
Shu anki bulunmuş en verimli ocak ta Kayseride ama sorun shu ki nereye kadar yani...[hline]In sorrow nights i am the source of your hopeless fears...I am the Dark Unicorn...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Çin bizim nerede işimize yarar, özellikle uygur konusu gibi siyasi problemleri çözüp kimi politikacılardaki Çin fobisini atabilirsek ileride AB'ye girmek yerine bahsi geçen Asya bloğunda birlikte yer alabiliriz. Asya Bloğu olarak Çin-Rusya-Türkiye-Hindistan-İran'ın adı çok sık geçmekte ve bu yönde düşünce grupları çalışmalar üretmekte. Belki hatırlarsınız üst düzey askeri yetkililerden birisi tek çaremiz batı değil şeklinde bir açıklama yaptığında (galiba 1 yıl önceydi) ortalık baya bir çalkalanmıştı. Benim kişsel kanaatimde gelecek 20 yıllık süreçte bu birlikteliğe çok daha sıcak bakılıp ilk adımlarının atılacağı yönünde. Kısaca ABD karşısında ileride sadece AB'yi değil, Çin'in başını çektiği bir Asya bloğunu da görebiliriz.[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[ no pain, no gain ]

aman abi oyle bloktan allah korusun. rusya dedigin mafyanin elinde, ara sokakta adam olduruluyor kimse yaklasmiyor bile, hindistan dedigin zaten pakistanla nukleer savasa girdi girecek, pencapi var puncapi var, cin dedigin kendi ulkesinde kendi vatandasini tank onunde eziyor. bu mu blok. boyle bir bloga yanasanin burnu poque den kurtulmaz. biz sukunet stabilite sureklilik ariyoruz onerdigin seye bak. ahaha simdi gordum arasinda iran da var IRAN. dunyanin bir numarali rejim ihraccisi ulkelerinden, icinde yapilan baskinin zorbaligin haddi hesabi yok. dini polisi var heriflerin.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

Unity olaylara çok dar bir pencereden ve sadece sana sunulan şekliyle sırf bugünü ve dünü görerek yaklaşıyorsun bence. Mesela Rusya, rusya'da bir çok şey komünizmin çöküşünden sonra ilk başta mafyanın eline geçtiyse de adamların elindeki uzun yıllara dayanan köklü devlet geleneği ile yetişmiş kadroları vede korkunç altyapıları sayesinde hem ekonomik olarak hemde sosyal alanda çok büyük gelişme içerisindeler. Buna mukabil mafyanın etkinliği gittikçe azalmakta ve işler rayına oturmakta. Ara sokakda adam öldürme konusuna gelirsekte, dünyanın hiç bir şehrinde New York'da olduğundan daha büyük bir tehlike içerisinde olamazsın herhalde, sırf o yüzden amerika ile ilişkilerimizi mi kesmemiz gerekiyor, tabii ki hayır.

Çinde ise bahsettiğin Tiananmen olayları üzerinden çok sular aktı. Ayrıca onların kat kat fazlasını biz güneydoğuda yapmadık mı? Örneğin benim askerlik arkadaşımın anlattığı bir olaydan örnek vereyim. Vedat Aydın'ın cenazesinde insanlar polis tarafından devlet hastanesine bakan taraftaki uçurumdan aşağıda düzinelerle belirtilen sayıda atıldı. Arkadaşın babası devlet hastanesinde doktor olduğundan o gün sadece kurtarabildikleri çok az saydıda atılan kişiye müdahale edebildiklerini söylemiş. O gün ölenlerin gerçek rakamının yüzler ile ifade edildiğini belirtiyor ki bence doğrudur. Nereden eminim, ben askerken bize ulaşan çatışma haberleri ve gerçek şehit sayıları televizyondan verilmiyordu. Siz bu yaz ayını sadece bir iki çatışma oldu zannederken ben onlarcasının haberini alıyordum (bir süre istihbaratta yazıcılık yaptım). Şimdi bu mantık üzerinden gidersek dünyanın hiç bir ülkesinin bizimle hiç bir zaman işbirliği yapmaması gerekir. Ayrıca olay panzer meselesi ise bir ara BTR ile sürüklenerek öldürülen birisinin resmi ile Avrupada uzun süre vahşet konusunda top 10'den inmemiştik, günlerce avrupada bu konu yer almıştı.

Gelelim Hindistan meselesine, öyle pakistan ile her an nükleer savaşa gireceği filan yok. Hele Çin pakistan'a dur dedikten sonra pakistan hindistana tek el ateş edemez. Şu an oradaki esas sorun Rusya ile Çin arasında, onların problemlerini halletmeleri gerekiyor. Çin destekli pakistan ve Rusya destekli Hindistan arasında bir iktidar dengesi kurulmaya çalışılıyor. Politikanın dışına çıkacak olursakta şu an en ucuz IT iş gücü bildiğim kadarıyla Hindistanda. Adamlar hem her türlü girdi de çok ucuzlar hemde gittikçe altyapılarını geliştiriyorlar. Alacakları dış yardımlarla (Çin ve Rusya birlikte) çok önemli başarılara imza atmaları hiç de uzak bir senaryo değil.

İran mevzusu çok daha önemli. Şimdi İran'a son 20-30 yılı ile değil, binlerce yıllık devlet geleneği ile incelemek gerekir. İran halkı, ortadoğunun en eski devlet geleneğine sahip halklarından birisi. Ayrıca doğal kaynakları ile çok ama çok zenginler. Ellerindeki tek eksik AR-GE çalışması ve ürünlerini ihraç etmekte yaşadıkları zorluklar. Bunları da bahsettiğim paktın içine girerek rahatlıkla çözebilirler. Rejim ihracına gelecek olursakta, İran'ın gelecek on yıl içerisinde aynı bu şekilde kalacağına cidden inanıyormusunuz? Şu an bile İran'daki değişimler inanılmaz boyutlarda. Ayrıca siyasi rejimlerin birisi gider diğeri gelir. Köklü ilişkiler için sadece bu an değerlendirilmez. Zaten bunu gören Genel Kurmay bile şeriat ihracı konusunda ne kadar hassas olsalarda İran ile gelecek yıllardaki işbirliği seviyesini arttırmak için yoğun bir çaba içerisindeler. Daha öncede bahsettiğim gibi 20 yıl sonra Türkiye ile İran'ı kol kola görürseniz hiç şaşırmayın. Hatta o zamana kadar gitmeye bile gerek yok, gelecek sene Irak ile ilgili kopacak fırtınada Türkiye ile İran'ın çıkarları çok yüksek oranda örtüştüğünden (özellikle Kuzey Irak meselesinde) işbirliği seviyesini arttıracaklar. Hatta Türkiye tek taraflı kuzeye müdahale ederse yanında bulacağı ilk devlet İran olacaktır.

Bundan başka bu 5 ülkenin (Türkiye-İran-Hindistan-Çin-Rusya) ortak noktası demokrasi anlayışlarının birbirine üç aşşağı beş yukarı uyması. Arada tabii ki anlık olarak bakınca ciddi farklılıklar var ama uzlaşabilecekleri noktalar çok daha fazla. Oysa Türkiye'nin demokrasi ve insan hakları anlayışının Avrupa devletleri seviyesine gelmesi ne devlet geleneği bakımından nede halkın genel beklentileri bakımından (istanbul medyası ve bizimde içerisinde bulunduğumuz elit azınlık hariç) pek mümkün gözükmemekte. Benzer sebeplerden AB içerisinde de kendimize zaten bir yer bulabileceğimizi hiç zannetmiyorum.

Kıssadan hisseye, uluslararası ilişkiler ne anlık çıkarlarla yürür, ne sadece bugünü değerlendirerek hesaplanır ne de hayaller üzerine, olmasını gerektiğini düşündüğümüz şeyler üzerine kurulur. O sebepten Türkiyenin AB maceresı bugüne kadar bize bir çok şey kattıysa da, artık götürüsünün getirisinden daha fazla olacağı boyuta gelmek üzere olduğumuz göz önüne alınınca yeni arayışlara girmemiz hiç de yadsınacak bir durum olmamalı derim.[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[sm
Sosyal ağlarda paylaş

abi ne dar penceresi ;

iste rusya, komunizm sonrasi gecis surecinde mafya olarak ise baslayan adamlar simdi turkiyedeki cem uzanlar gibi buyuk tipler oldular. devletin yonetimi ise su an eski komunist baskici yonetimden farksiz, resmen eski kgb baskani baskan sectirildi, herif de daha gectigimiz aylarda muhalif yayin organlarini kapattirdi.

cinde cok sular akti ama hong kongda akti, ozel statusu olan bolgelerde akti. hala asiri merkezci komunist kalintisi bir rejim var, bundan 10 yil sonra ne olacak belli degil. eskaza durumdan hosnut olmayanlar darbe yapiverdi mi aynen eski sscbde oldugu gibi ne sonuc cikar kimse bilemez.

abicim cin pakistana nasi dur diyecek ? cin kim ? osama bin ladeni saklamis radikal islamci etkilerle kaynayan pakistan 'putperest' 'dinsiz' cini mi takar ? kim bunlar ? nukleer silahlari var bunlarin. hindistanda istedigi kadar ucuz isgucu olsun, ne yapicaz oraya yatirim yapip fabrika acip fabrikalarin tamil gerillalari ya da pencapli teroristler tarafindan patlatilmasini mi bekliycez ? ic stabilitesi olmayan etnik unsurlarla kaynayan fanatik radikal dinci kesimleri bol bulunan bir ulke.

iran. abi simdi taa perslere sasanilere bakarak 'devlet gelenegi' mantigiyla bu is yurumez. ortada baskici fasist diye nitelendirdigimiz rejimlerden hicbir farki olmayan bir rejim var, isin kotu yani bu rejim sadece sahin donemindeki gibi tepeden inme bir azinlik degil, dini alet eden her kesimden genis bir yapilanmayi kapsiyor, toplum icerisine yerlesmis. boyle ortamlarda ne gelenek, ne tarih ne urartu ne darius isler.

demokrasi anlayislarimiz birbirine benziyor diyorsun. benzemesin abi. benzedigi icin zaten bu gun kepaze durumdayiz, o yuzden zaten dun ogrenciler dayak yedi sokakta. bizim ornek almamiz gereken yer avrupa ulkeleridir, cunku orada sokakta 'sikintim var' diyince copu agzina tikmiyorlar. senin yanasalim dedigin tum ulkelerde boyle.

bahsini ettigin bu ulkelerin birbiriyle tarihsel alanda hicbir isbirligi yapmisligi, uzun sure uyumlu gecinmisligi zaten yok, halklarinin anlayislari birbirine tamamen motamot zit. kulturleri, dinleri dahi birbirlerinden farkli, ayni din altinda gorunenler arasinda da mezhep farki var. bunun da otesinde sozkonusu ulkelerin tumu jeopolitik olarak hassas, yarin ne olacagi belli olmayan bolgelerde.

boyle ulkelerle yogun iliski kurulmaz. buraya yapilacak yatirimin ilerde basina ne gelecegi belli olmaz, hicbirsey olmasa bile ilerde bu ulkelerin ne egilime yonelecegi de belli olmaz. trilyonlarca dolar olacak yatirimlarla boyle kumarlara girilmez. hukukun dayatma yapabildigi, ic stabilitesi ve dis itibari yerinde ve sorunsuz yerde yatirim yapilir.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

Cın dunyanın basına gecemez arkadaslar Amerıka gecırtmez oyle bır hamlede savas cıkar kı bızde savasta Amerıkanın yanında oluruz dıger avrupa devletlerı gıbı...en azından benım gorusum bu..[hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Khelben 'Blackstaff' Arunsun
Sosyal ağlarda paylaş

Çin ileride büyük bir güç olacağı kesin böyle giderse.
Amerikanın başınada bela olur.Amerika Çin ile savaşa girmeye cesaret edemez eğer öyle bi savaş olursada dünyanın sonu olur.
Hadi diyelim savaş oldu Çin kazandı.(Çin büyük bi güç olacakya)
Türkiye ile iyi mi geçinecek sanıyorsunuz?Çin kendi komşuları ile sorunlarını hallettikten sonra ilk Türkiyenin başına bela olmazsa bende Fistan değilim.Çin Seddi'ni yanlış bilmiyosam Hun'lara karşı yaptırdı bunlar.E bizde Hun'ların torunları değilmiyiz?En azından orta asyadan gelmeyiz.Başımıza çökerler Çinliler valla.Siz bize 2343 sene önce çok çektirdiniz diye sudan mazeret üretirler bence.
Oha be o kdr sene geçmiş hala kin mi beslicekler diyenler olacaktır ama günümüzde bile yaşıyoruz bu olayı.
Tabi bu söylediklerim yakın tarihte olacağa benzemiyor[hline]i love this game!
Sosyal ağlarda paylaş

konuyla az alakalı olsa
Çin yapımı "hero" filmi var
leziz bi şey
kılıç savaşına doyuyorsunuz
Çin liler psikolojik savaşta da ellerinden geleni yapıyorlar yani
Tabii ne kadar başarılı olduğu tartışılır
ne de olsa ülkemizde gösterilmedi ama mükemmel bir film
hemmen kazaa dan indirin doyun :)[hline]Sanat benim içindir...
Sosyal ağlarda paylaş

çin komaya sokacak haberiiz yoh!![hline]Design is a life! I'm a designer. So, am i god? .::. Grafiker® :hrr:
Abi matrizde yemek yesem orucum bozulurmu? | Vadaaaaaaaaaaa!...
```````````````````
Yedi tepeli şehrimde
Bıraktım gonca gülümü
Ne ölümden korkmak ayıp
Ne de düşünmek ölümü
```````````````````
Kadının biri iskeledymiş hamile kalmış neden?
Reisin takası gelmiş... Muhah
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 07 November 2003 19:06 tarihinde demiş ki:
said:
[ no pain, no gain ]

aman abi oyle bloktan allah korusun. rusya dedigin mafyanin elinde, ara sokakta adam olduruluyor kimse yaklasmiyor bile, hindistan dedigin zaten pakistanla nukleer savasa girdi girecek, pencapi var puncapi var, cin dedigin kendi ulkesinde kendi vatandasini tank onunde eziyor. bu mu blok. boyle bir bloga yanasanin burnu poque den kurtulmaz. biz sukunet stabilite sureklilik ariyoruz onerdigin seye bak. ahaha simdi gordum arasinda iran da var IRAN. dunyanin bir numarali rejim ihraccisi ulkelerinden, icinde yapilan baskinin zorbaligin haddi hesabi yok. dini polisi var heriflerin.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Bu nasil bi bakis acisidir ;

Burda bakis acisi ekonomik ve siyasi yonden sen olaya sosyal aciyi katiyosun ki sacmaliktan ibaret bu ...

Kaldi ki;

Turkiyeyi cok mu ileride zannediyorsun sen ? Acaba Turkiye'yi neden ab'ye almiyorlar.Eger turkiyede insan haklari varsa bende insan degilim.Acliktan olsen bir lokma veren olmaz.Paran varsa adamsin turkiyede.Cennette yasadigini sanma sen.

Gerci Turkiye'nin AB'ye alinmama nedeninin insan haklariyla alakasi olmasada (kanaatimce) cevap olmustur sanirim..

Gelecegin tek hakimi olarak goruyorum ben Asya Blogu'nu...

Nitekim ilahi yazilardada belirtilen "Buyuk Savas" (armageddon) 'inda Amerika ve Cin arasinda olacagi tahmin ediliyor. Hatta bunun uzerine filimler bile cekiliyor (bkz-Megiddo )[hline]Ben kadinin Istanbul gibi olanini severim;
Fethi zor , Fatih'i tek ...

[Bu mesaj Merlot tarafından 19 November 2003 09:40 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Merlot, 19 November 2003 09:37 tarihinde demiş ki:

Burda bakis acisi ekonomik ve siyasi yonden sen olaya sosyal aciyi katiyosun ki sacmaliktan ibaret bu ...

Kaldi ki;

Turkiyeyi cok mu ileride zannediyorsun sen ? Acaba Turkiye'yi neden ab'ye almiyorlar.Eger turkiyede insan haklari varsa bende insan degilim.Acliktan olsen bir lokma veren olmaz.Paran varsa adamsin turkiyede.Cennette yasadigini sanma sen.

Gerci Turkiye'nin AB'ye alinmama nedeninin insan haklariyla alakasi olmasada (kanaatimce) cevap olmustur sanirim..

Nitekim ilahi yazilardada belirtilen "Buyuk Savas" (armageddon) 'inda Amerika ve Cin arasinda olacagi tahmin ediliyor. Hatta bunun uzerine filimler bile cekiliyor (bkz-Megiddo )

ekonomi ve siyaset asla sosyal ogelerden bagimsiz olamaz. kaldi ki soz konusu ulkelerin cogunun ne ekonomik ne siyasi durumu gectigimiz yuzyillarda YOKTU bile. rusya haricinde neredeyse hepsi somurge idi. sosyal boyut hicbir zaman sacmalik degildir. turkiyenin pkk diye bir sorunu vardi cunku sosyal sorunlar vardi. hindistanda, cinde ise sosyal sorunlarin haddi hesabi yok. tibetten tut tamil gerillalarina, sihlere kadar bir elin parmaklarinin saymaya yetmeyecegi kadar etnik gerilimleri olan gruplar var. ic tansiyonun oldugu, karmasanin ve terorun oldugu hicbir ulkede ne ekonomi olur ne siyaset. asil TOPLUM dedigimiz seyi olusturan sosyal boyutu dikkate almamak sacmaliktan da ote tedbirsizliktir.

turkiye her halukarda gelismislik acisindan hindistandan ilerdedir. simdi bir cok arkadasimiz bu cumleyi okuyunca heyecanlanacak, niyetlenecek hindistan soyle hindistan boyle demeye. hayir hindistan oyle boyle degil. sersefalet icerisindeki halktan vergilerle toplanan tonla kaynagi devlet eliyle psikopat gibi tesvik edilen bir bilisim cevresine yatirmak ya da eski rusyaya bol bol para akitarak 2-3 uydu firlatacak teknoloji edinmek bir basari degildir. bunu boyutu belli bir oranin uzerinde olan, afrika ulkesi olmayan her ulke yapabilir. biz de simdi essek gibi vergi koyalim, bu vergilerle borclarimiz kapatmayalim sosyal guvence vesaire saglamaya calismayalim, biz de 5 yil sonra firlatalim ic anadoludan kendi roketimizi.

evet turkiyede sartlar kotudur. ama turkiye her ne olursa olsun, aralarinda psikopat ucurumlar bulunan gelir gruplarindan altta kalanlarin kendilerini karma ayagiyla uyutup reenkarnasyon kavramini avunma olarak kullanarak sosyal yaralarin ancak kapatilabildigi bir ulke degildir. acliktan olsen cinde de rusyada da hindistanda da bir lokma veren ayni sekilde olmaz.

'asya blogu' diye bir sey YOK. OLMADI ve olmayacak. cunku senin asya blogunda olarak gormeye meyillendigin ulkelerden cin, 1945 ten sonra hindistan topragina fiili olarak saldirmis, tibeti zor kullanarak isgal edip dinini yoketmeye calismis, kendi icerisinde sayisiz etnik grubu barindirdigi gibi butun vatandaslarinin arasinda da siyasi olarak belirsizlik olan bir ulke, hindistan en buyuk eyaletlerinden biri olan pencapin tamamindan - ki turkiyenin de buyuk bir kismi kadar - ulkeye yayilan ve pencapi ancak guc kullanarak elinde tutan bir etnik corba, rusya dedigin ise artik car gibi olmus zengin mafyanin etkisinde icerde ve disarda stabilitesi oturmamis bir ulke.

bunlarin hepsi de binbir tane sebepten cikarlari catistigi ve catismakta oldugu icin gectigimiz 300 yildir biribirine dusman olan ulkeler. ne blogu ? birbirlerinin bogazina cokmemeleri bir sans.

filmlere gelince, holivudun elinde malzeme kalmadi. sovyetler yok, teroristlerin ne oldugu mechul, uzayli tribi biktirdi e ne global olay var ? cine yamanalim.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 19 November 2003 10:55 tarihinde demiş ki:
said:
Merlot, 19 November 2003 09:37 tarihinde demiş ki:

Kaldi ki;

Nitekim ilahi yazilardada belirtilen "Buyuk Savas" (armageddon) 'inda Amerika ve Cin arasinda olacagi tahmin ediliyor. Hatta bunun uzerine filimler bile cekiliyor (bkz-Megiddo )

ekonomi ve siyaset asla sosyal ogelerden bagimsiz olamaz. kaldi ki soz konusu ulkelerin cogunun ne ekonomik ne siyasi durumu gectigimiz yuzyillarda YOKTU bile. rusya haricinde neredeyse hepsi somurge idi. sosyal boyut hicbir zaman sacmalik degildir. turkiyenin pkk diye bir sorunu vardi cunku sosyal sorunlar vardi. hindistanda, cinde ise sosyal sorunlarin haddi hesabi yok. tibetten tut tamil gerillalarina, sihlere kadar bir elin parmaklarinin saymaya yetmeyecegi kadar etnik gerilimleri olan gruplar var. ic tansiyonun oldugu, karmasanin ve terorun oldugu hicbir ulkede ne ekonomi olur ne siyaset. asil TOPLUM dedigimiz seyi olusturan sosyal boyutu dikkate almamak sacmaliktan da ote tedbirsizliktir.

turkiye her halukarda gelismislik acisindan hindistandan ilerdedir. simdi bir cok arkadasimiz bu cumleyi okuyunca heyecanlanacak, niyetlenecek hindistan soyle hindistan boyle demeye. hayir hindistan oyle boyle degil. sersefalet icerisindeki halktan vergilerle toplanan tonla kaynagi devlet eliyle psikopat gibi tesvik edilen bir bilisim cevresine yatirmak ya da eski rusyaya bol bol para akitarak 2-3 uydu firlatacak teknoloji edinmek bir basari degildir. bunu boyutu belli bir oranin uzerinde olan, afrika ulkesi olmayan her ulke yapabilir. biz de simdi essek gibi vergi koyalim, bu vergilerle borclarimiz kapatmayalim sosyal guvence vesaire saglamaya calismayalim, biz de 5 yil sonra firlatalim ic anadoludan kendi roketimizi.

evet turkiyede sartlar kotudur. ama turkiye her ne olursa olsun, aralarinda psikopat ucurumlar bulunan gelir gruplarindan altta kalanlarin kendilerini karma ayagiyla uyutup reenkarnasyon kavramini avunma olarak kullanarak sosyal yaralarin ancak kapatilabildigi bir ulke degildir. acliktan olsen cinde de rusyada da hindistanda da bir lokma veren ayni sekilde olmaz.

'asya blogu' diye bir sey YOK. OLMADI ve olmayacak. cunku senin asya blogunda olarak gormeye meyillendigin ulkelerden cin, 1945 ten sonra hindistan topragina fiili olarak saldirmis, tibeti zor kullanarak isgal edip dinini yoketmeye calismis, kendi icerisinde sayisiz etnik grubu barindirdigi gibi butun vatandaslarinin arasinda da siyasi olarak belirsizlik olan bir ulke, hindistan en buyuk eyaletlerinden biri olan pencapin tamamindan - ki turkiyenin de buyuk bir kismi kadar - ulkeye yayilan ve pencapi ancak guc kullanarak elinde tutan bir etnik corba, rusya dedigin ise artik car gibi olmus zengin mafyanin etkisinde icerde ve disarda stabilitesi oturmamis bir ulke.

bunlarin hepsi de binbir tane sebepten cikarlari catistigi ve catismakta oldugu icin gectigimiz 300 yildir biribirine dusman olan ulkeler. ne blogu ? birbirlerinin bogazina cokmemeleri bir sans.

filmlere gelince, holivudun elinde malzeme kalmadi. sovyetler yok, teroristlerin ne oldugu mechul, uzayli tribi biktirdi e ne global olay var ? cine yamanalim.

Gectigimiz yuzyillarda nasil sosyalizmden bahsediyorsun anlayamadim. Zaten imparatorluk bazinda yonetilen bir devlette nasil sosyalizm izlerini gorebiliyorsun sen?

Ayrica asya blogu var due bir olay yok sen kendini niye yoruyorsun ki biz burda olasi blogu ve turkiyenin durumunu konusuyoruz. Ancak olmayacak diyemezsin.

300 yillik dusman diyorsun ancak bizde 1. dunya savasinda cok uzak degil sadece 100 yil once fransa , amerika ve ingiltere ye karsi buyuk bir savas baslattik. Simdi ne yapiyoruz ? Ab'ye girmeye calisiyoruz , abd'nin evcil hayvani oluyoruz. Bu mu dusmanlik peki? Yunanlilar . Ayni sekilde onlarlada cok buyuk bir savas yaptik. Devlet acisindan bakarsan uyumsuzlar ama toplum olarak turkleri cok severler. Ecevit'in bir sozu " Yalniz kalinca anlarsin dusmaninin aslinda dostun oldugunu. " . Su an yurtdisindayim ve inanin yunanlilar kardesleri gibi bakiyorlar bizlere. Uluslararasi duzeyde devletler birbirine karsi yuzsuzdurler.Bu boyledir.

Ayrica film cin uzerine yapilmamistir. Filme izlemediysen yorum yapman hos degil. Filmi izle oyle konusalim.[hline]Ben kadinin Istanbul gibi olanini severim;
Fethi zor , Fatih'i tek ...
Sosyal ağlarda paylaş

sosyalizm nerden cikti sosyal OGELER dedik. toplumsallik yani. demissin ki olaya sosyal aciyi katiyosun sacmalik. yahu, sosyal aci dedigin sey, sosyallik, toplumsallik, zaten toplum denen, ulke, millet, kultur ne sekilde bir toplum olarak alirsan al, bir insan grubunu OLUSTURAN seyin kendisidir. matematik tartisirken sen icine toplamayi katiyorsun bu sacmalik demek gibi bir sey bu.

asya blogu nerde varmis ? hani var miymis ortak bir aciklamalari, ortak bir pazarlari, birbirlerine gumruk duvari mi indirmisler birbirleri arasinda silah indirimi anlasmasi mi imzalamislar asil sen ne diye kendini yoruyorsun burada olmayan bir seyi var etmeye calisiyorsun.

turkiye ile avrupa arasindaki savaslar, tarihsel mucadeleler, bir olcude gecmiste yapilmis dusmanlik ile, hindistanla cinin milletleri arasinda, iranla rusya arasinda olan kulturel, siyasi, dini ve irksal nefretler bir tutulamaz. daha once de soyledim daha 1950 lerde cin fiili olarak hindistana saldirdi nehru yonetimindeki hukumet basta iken. hindistan bazi tavizler vererek baris yapabildi ancak kendini isgalden kurtardi. cin tibete girmis budizmin odaklarindan birini yakip yikmis tapinaklari tarumar etmis rahipleri oldurmus, icinde milyonlarca budist olan hindistan, 50 lerdeki olaylari da hatirlayarak cosku icerisinde isbirligi yapmayi aklindan bile gecirmiyor tabi.

rusya dedigin 17. yuzyildan beri kafkasyayi alip irandan basra korfezine cikmak isteyen bir ulke, sovyet doneminde de durum degismedi, hala da iranla aralarinda kafkasya yuzunden buyuk gerilim ve dusmanlik var. ayrica zaten mafya kontrolunde olan bir ulke resmen. yarin hangi diktatorun bastirilmis az adayli baskanlik secimi ile devlet baskani olacagi belli degil putin gibi.

cinle rusya arasinda tarihte hicbir zaman bir anlasma olmadi, modern zamanlarda ise sosyalist donemi birbirlerine dusman olarak gecirdiler. hem ideolojik yorum farklari, hem de mogolistan ve orta asyadaki etki mevzulari nedeniyle. bu gun icin de hala ayni sey gecerli. kafkasya ve mogolistanda petrol var. rusya da cin de bu ulkeleri etkilemek istiyor. isbirligi degil birbirlerine kostek oluyorlar.

sen de birbirlerine her acidan dusman olan bu ulkeleri nasi olduysa birak isbirligi yaptirmayi, bir bloga sokuverdin. ortak hareket etmis olduklari BIR TEK sey yok bu gune kadar.

filim yorumlari film endustrisi hakkinda genel yorumlardi.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...